خانه‌ها به بانک تبدیل شده اند

 

این روزها پلیس مدام نسبت به نگهداری غیرامن طلا و دلار در خانه ها هشدار می‌دهد.

به گزارش همشهری آنلاین، چند وقت پیش بود که رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ در هشدار به مردم گفت: به شهروندان نیز توصیه می‌کنم که این موضوع را جدی بگیرند، مردم خودشان نباید خانه را تبدیل به بانک کنند و طلا و ارز و سکه را در خانه‌شان جمع و نگهداری کنند.

سردار علیرضا لطفی درباره وضعیت سرقت از منازل در پایتخت اظهار کرد: در سال‌های اخیر روند سرقت از منازل از سرقت لوازم صوتی و تصویری و … به سمت سرقت طلا و ارز نظایر آن تغییر کرده است و در واقع الان دیگر سارقان منازل برخلاف گذشته که اقدام به سرقت فرش و لوازم صوتی و تصویری و … می‌کردند، دیگر به سراغ این اقلام نرفته و صرفا به دنبال طلا و ارز و … هستند.

حالا رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان اصفهان از کشف ۷۸۶ فقره سرقت طلاجات از منازل در ۱۱ ماهه سال جاری خبر داد.

سرهنگ حسین تُرکیان با اعلام این خبر، اظهار کرد: با اقدامات پیچیده و هوشمندانه، گشت‌های کلانتری‌ها، گشت‌های کمین و شکار و تلاش شبانه‌روزی کارآگاهان پلیس آگاهی استان اصفهان، ۸۵ باند سارقان منزل منهدم و ۷۸۶ فقره سرقت منزل کشف شد. همچنین قدرت کشف این پلیس آگاهی نیز ۱.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه ۴۵ درصد از سارقان منزل دستگیر شده توسط کارآگاهان پلیس آگاهی غیر بومی بوده‌اند، افزود: درصد قابل توجهی از سارقان، سابقه‌دار و از مرتکبین تکرار جرم هستند.

رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان بیشترین روزهای وقوع سرقت منزل را روزهای پنجشنبه و جمعه و ساعات سرقت‌ها را بین ساعات ۱۷ تا ۲۲ شب عنوان کرد و گفت: سارقان در قالب گروه‌های ۳و ۴ نفره پس از اطمینان از عدم حضور ساکنان، مرتکب سرقت می‌شوند.

سرهنگ تُرکیان با هشدار به مردم در خصوص نگهداری طلاجات در منازل خود گفت: ۹۰ درصد سرقت‌های صورت گرفته از منازل اصفهانی‌ها سرقت طلاجات، نقره‌جات، پول و ارز خارجی است.

این مقام انتظامی به جسارت سارقان در سرقت از منازل مردم اشاره و تصریح کرد: بسیاری از شهروندان تصور می‌کنند که پول و طلاهای‌شان را در گاو صندوق نگهدارند، دیگر سارقان نمی‌توانند آنها را با خود ببرند، اما ما با پرونده‌ای روبرو بودیم که سارقان گاوصندوق حاوی طلاجات را از طبقه سوم یک ساختمان به سرقت برده بودند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فرمانده انتظامی استان اصفهان، وی با بیان اینکه منزل مکان امنی برای نگهداری حجم بسیار بالایی از طلاجات نیستند، گفت: توصیه ما به شهروندان این است که طلاجات، ارز و اشیای با ارزش خود را به صندوق امانات بانک‌ها بسپارند یا در گاوصندوق‌هایی که در دیوار تعبیه شده و مخفی هستند قرار دهند، منازل خود را به چراغ‌های تایمردار، آیفون‌های هوشمند و دزدگیر مجهز کنند و هرگونه تردد افراد مشکوک در محله خود را از طریق تماس با شماره تلفن ۱۱۰ به پلیس اطلاع دهند.

رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان همچنین موضوع حفظ صحنه‌های سرقت منزل را به منظور دستیابی کارآگاهان به آثار و ادله جرم بسیار مهم برشمرد و گفت: به شهروندان توصیه می‌کنیم در صورت وقوع سرقت منازل خود بلافاصله با پلیس تماس گرفته و از دست زدن و بهم زدن وسایل منازل تا زمان رسیدن اکیپ کارآگاهان بررسی صحنه جرم خودداری کنند.