معرفی بهترین ارزهای دیجیتال

این روزها که بورس در دوران رکود خود به سر می‌برد، شاهد مهاجرت سرمایه‌گذاران از این بازار به بازار ارز دیجیتال هستیم. بازار کریپتو کارنسی‌ها پتانسیل رشد و افزایش سرمایه‌ را دارد. احتمالاً تا 5 الی 10 سال دیگر ارزش برخی از ارزهای دیجیتال به طرز حیرت آوری بالا رفته و کریپتوها دنیا را بگیرند؛ اما مسئله اصلی این است که از بین بیش از 8,400 ارز، بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری کدام است؟! در این مطلب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2022 را به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین ارز دیجیتال مناسب سرمایه‌گذاری در 2022
می‌توان با کمتر از 500 هزار تومان هم در صرافی های ارز دیجیتال با خرید و فروش کوین ها سود کسب کرد؛ اما چی بخریم که سود قابل توجهی بدست آوریم؟ در ادامه 10 رمز ارز بهتر که امسال برای خرید مناسب هستند معرفی خواهیم کرد.

1- ارز دیجیتال کاردانو (Cardano)
پروژه کاردانو در سال 2015 به مدیریت چارلز هاسکینسون، شروع به کار کرد. کاردانو به جای استفاده از فناوری بلاک چین‌های قدیمی خود یک شبکه بلاک چین جدید ایجاد کرده است. کاردانو نام بلاک چینی است که به افراد امکان دریافت و پرداخت وجه می‌دهد.

2- لایت کوین (Litecoin)

 

چارلی‌ لی، کارمند سابق گوگل در سال 2011 با ایجاد یک رشته تغییرات در پروتکل بیت کوین، لایت کوین را ایجاد کرد. در بین کریپتوها بیت کوین را به طلا و لایت کوین را به نقره تشبیه می‌کنند. لایت کوین برای پرداخت‌ها و تراکنش‌های روزمره ارزان‌تر و مناسب‌تر بوده و همین ویژگی آن را در بین بهترین ارز های دیجیتال قرار داده است. تعداد لایت کوین‌های قابل استخراج، مانند بیت کوین محدود می‌باشد. تنها 84 میلیون واحد لایت کوین برای استخراج وجود دارد. تراکنش‌های این ارز دیجیتال مانند بیت کوین به صورت همتا به همتا صورت می‌گیرد.

3- بیت کوین (Bitcoin)
بیشتر ما ارز دیجیتال را با بیت کوین شناختیم. برخی افراد اصلاً به جز بیت کوین ارز رمزنگاری شده‌ی دیگری نمی‌شناسند! بیت کوین که حالا مشهورترین کوین در سراسر دنیا است یک ارز رمزنگاری شده با شبکه همتا به همتا می‌باشد. قطعاً همه جا راجع به آن خواندید و می‌دانید هویت سازنده آن فاش نشده است. هدف اصلی سازنده بیت کوین حذف کلیه واسطه‌های مالی از جمله بانک‌ها می‌باشد.

4- ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap)
صرافی غیر متمرکز یونی سواپ یک ارز دیجیتال اختصاصی با همان نام ایجاد کرده است. ویتالیک بوترین، ایجاد کننده رمز ارز اتریوم، زیر ساخت‌های یونی سواپ را فراهم ساخت؛ سپس در سال 2018 هایدن آدامز پروتکل آن را طراحی کرد. هدف یونی سواپ ایجاد بستری برای کاربران بلاک چین اتریوم بود که بتوانند بی واسطه به معاملات خود بپردازند. در واقع پروتکلی برای تبادل توکن‌های ERC20 است.
ERC20 چیست؟ کلیه ارزهای دیجیتالی که روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده‌اند.

5- ترون (TRX)
ارز دیجیتال ترون در سال 2017 میلادی، توسط جاستین سان در یک موسسه سنگاپوری ساخته شد. ترون از بلاک چین در جهت توسعه بازار جهانی به صورت غیر متمرکز، استفاده می‌کند. این بازار جهانی شامل سرگرمی، رسانه و انواع مختلف محتوا می‌باشد. در واقع فروشگاه‌های اینترنتی (مثل Google play ،App store) که برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها را ارائه می‌دهند حذف می‌شوند. از این طریق کاربران به طور مستقیم و بی واسطه، برنامه‌ها را از خود سازندگان آن‌ها دریافت می‌کنند. هدف اصلی ترون ارائه اینترنت غیر متمرکز می‌باشد.
دقت کنید، یک بلاک چین ترون داریم که امکان ساخت اپلیکیشن غیر متمرکز را فراهم می‌کند و یک ارز دیجیتال ترونیکس برای انجام تبادلات و تراکنش‌ها وجود دارد.

6- ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum)
ویتالیک بوترین در سال 2015 میلادی، اتریوم را که نسل دوم ارزهای دیجیتال است ایجاد کرد. اتریوم علاوه بر این که قابلیت‌های یک ارز را دارد، پلتفرمی برای اجرای برنامه‌های غیر متمرکز است. از جمله مهم‌ترین کاربردهای شبکه اتریوم، اجرای قراردادهای هوشمند می‌باشد. همین کاربرد خاص اتریوم، آن را در بین ارز های دیجیتال برتر جای داده است.
قرارداد هوشمند چیست؟ یک پروتکل برای تایید و اجرای قرارداد است. این قرارداد معامله‌ها را بدون واسطه و شخص سوم به اجرا درمی‌آورد. قراردادهای هوشمند قابل پیگیری هستند اما به هیچ وجه قابل یازگشت نخواهد بود.

7- بیت کوین کش (Bcash)
بیت کوین کش یک ارز دیجیتال است که به عنوان شبکه پرداخت همتا به همتا استفاده می‌شود. این رمز ارز در سال 2017 میلادی به منظور رفع نقایص بیت کوین ایجاد شد. بیت کوین کش نیز مانند بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد است. این کوین دو تفاوت عمده با بیت کوین دارد که عبارتند از:

اندازه بلاک: بلاک بیت کوین کش بزرگتر از بلک بیت کوین است که این ویژگی باعث می‌شود تراکنش‌ها را سریع‌تر و کم هزینه‌تر انجام دهد.
بیت کوین ارزش بیشتری نسبت به بیت کوین کش دارد.

8- ارز دیجیتال استلار (Stellar)
جد مک کالب یکی از اعضای تیم پروژه ریپل بود که به دلیل مشکلاتی که با گروهش داشت از آن‌ها جدا شد. وی در سال 2014 میلادی ارز دیجیتال استلار را ایجاد کرد. استلار ماهیتی تقریباً شبیه به ریپل دارد. یعنی مانند ریپل یک شبکه استلار دارد و یک رمز ارز که به لومن معروف است. لومن نیازی به استخراج ندارد، حدود 100 میلیارد از آن ساخته شده که به مرور به بازار عرضه می‌شود. پرداخت‌ها در شبکه استلار با کارمزد بسیار کم انجام می‌شود. استلار دارای مقیاس‌پذیری بالایی است. لومن در هر ثانیه قادر به پردازش حدود 1000 تراکنش می‌باشد. مهم‌ترین خاصیت استلار لومن تبدیل ارز دیجیتال به ارز فیات است. با این ویژگی امکان انجام معاملات جفت ارز فراهم می‌شود.

9- ارز دیجیتال بایننس کوین (Binance Coin)
بایننس یک ارز دیجیتال مبتنی بر شبکه بلاک چین می‌باشد. این کوین در سال 2017 میلادی توسط ICO (عرضه اولیه سکه) وارد بازار شد. در سال 2019 میلادی این ارز رمزنگاری شده، صرافی خود را تاسیس کرد. سازنده آن چانگ‎پنگ‌ژائو معروف به CZ است. این ارز در شبکه بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

10- ارز دیجیتال ریپل (XRP)
ریپل در سال 2012 میلادی به عنوان یک شبکه پرداخت آنی، تبادل و انتقال ارز ایجاد شد. شاید برخی افراد ندانند که ریپل قدیمی‌تر از بیت کوین است؛ اما به اندازه‌ی بیت کوین خوش‌ اقبال نبود که شهرت جهانی پیدا کند. ریپل یک پلتفرم و یک ارز دیجیتال با هدف انجام تراکنش‌های سریع و امن، است. پروژه ریپل قصد دارد یک کانال پرداخت و ارتباطی امن و غیر متمرکز برای موسسات مالی و بانک‌های سراسر دنیا ایجاد کند.